Головна » Статті » СЗШ №20

Особливості організації навчально-виховного процесу в роботі за програмою «Інтелект України»
Виступ на тематичному семінарі-практикумі заступника директора з початкової освіти КЗ СЗШ № 20 Смоляр О.В.
 
У наш час Інтелект є одним із найдорожчих ресурсів. Мабуть тому провідні вчені Харкова запропонували до впровадження проект «Інтелект України»: власну концепцію виявлення, виховання і навчання обдарованих дітей, яка розроблена на основі як особистих напрацювань, так і передових найбільш ефективних методик.

З 2015 року 27 першокласників нашої школи розпочали навчання за цим проектом, а з 2016 – ще 24 учня.

Навчально-виховний процес у проектних класах здійснюється відповідно до робочих навчальних планів, складених на основі типових навчальних планів, затверджених Міністерством освіти. Навчання відбувається за апробованими інноваційними методиками проекту “Інтелект України”. Крім  предметів «Українська мова», «Математика», «Людина і світ», програма яких спеціально адаптована, вводяться нові  «Навчаємося разом» і «Еврика» (з 2-го класу).

Навчальний методичний комплект включає в себе: зошити на друкованій основі, методичні рекомендації для вчителя, наочність і диски з інформаційно-комунікаційним супроводженням кожного уроку.

Урок за методикою проекту - це єдина поліфункціональна система. Він є емоційно насиченим. Дуже важливим є створення ситуації успіху. Діти здобувають знання через самостійну і практичну діяльність.  Характерними рисами є: забезпеченість ІКТ, широке використання наочності, збереження здоров’я дитини, інтеграція уроків.

Викладання української мови за проектом має свої особливості. Якщо у традиційній  програмі   основним   методом вивчення  є аналітико-синтетичний: від  звука  до  букви, то за  проектом “Інтелект”  застосовується метод від  букви  до  звуку, тобто формується графічно-слуховий образ слова. Зазначу, що перший проектний клас ми набирали без конкурсного відбору. Тому на  початок  1-го  року  навчання із  27  учнів не читало – 5 учнів, не знало букви  - 11 учнів. Але завдяки методикам проекту  на  кінець  І  семестру всі  учні читали:   до 10 слів у хвилину  -  1 учень, більше 10 слів – 23 учні, більше 50 слів – 3 учні. На кінець року техніка читання учнів 1 класу за проектом вже була -  в межах норми – 28%, вище норми – 72%. Звичайно, цьому сприяли такі технічні вправи, як «Сорока і черепаха», «Озвучення мультфільму» та інші. Діти із великою зацікавленістю їх сприймають, бажаючих озвучувати мультфільм – безліч, і це одна із їх найулюбленіших вправ.  Під час уроку учні із захопленням нагадують вчителю про необхідність зробити вправи «Фотоапарат» і «Повітряні кульки». Посмішку та задоволення викликає в них «Співання складів під музику». Програма побудована так, щоб зберігати оптимальний баланс психофізичного стану дитини, не допускаючи, з одного боку, нервового перезбудження, а з іншого – втоми, втрати інтересу.  Проект має велику здоров’язберігаючу цінність. Крім обов'язкових уроків фізичної культури, 2 рази впродовж кожного уроку учні беруть участь в музичних паузах з елементами фізичних вправ і танцювальних рухів, роблять вправи для очей, застосовують релаксуючі елементи.

На уроках предмету "Навчаємося разом" формується ключова компетентність  - вміння учитися. Діти розвивають пам'ять за спеціальними методиками, вчаться працювати з інформацією. Крім вправи «Фотоапарат», використовуються інші цікаві вправи: піктограми, метаграми, ребуси, акровірші, «кола на воді». Нашим учням і навіть вчителю спочатку дуже складними здавалися ребуси, але зараз -  досвід уже дав свої результати  - і  ця вправа вже не викликає особливих ускладнень, до того ж дуже  подобається учням: у вільний час вони намагаються і самі складати ребуси. Особливої уваги заслуговують вправи на розвиток швидкості читання. Хоча зараз не акцентується увага на перевірці техніки читання, проте вважаємо навички швидкочитання дуже цінними, а насамперед для учнів проектних класів, де потрібно працювати із великим обсягом інформації.

Метою освітньої галузі «Математика» є розвиток математичних здібностей та інтелектуальної креативності. Діти люблять математику, а особливо цікаві форми перевірок та контролю: «Великі перегони», «Розв’яжи ланцюжок», «Конкурс найрозумніший», «Математичний поїзд». На  кінець  першого  року  навчання:  97%   учнів за  4  хвилини  обчислювали  24  приклади.  А на  кінець  І  семестру  цього  року -   69%    безпомилково   визначають тип  (вид)  задачі,  виконують  запис  і  розв’язання  в зошиті.

На уроках  предмету «Людина і світ» учні знайомляться з основами географії, біології, фізики, хімії. І не зважаючи на те, що матеріал досить складний, учні сприймають та запам’ятовують його, тому що він подається у цікавій, адаптованій формі. Улюбленими  інтерактивними вправами учнів є «Зоряні перегони», «Довідка від бортового комп’ютера», «Лист від Центаврика». Велика увага приділяється в проекті навичкам роботи з картою (і на читанні, і на математиці, і на «Навчаємося разом», але більше всього – на уроках предмету «Людина і світ»).

Першокласники на кінець року знають:
  • столицю України – 93%
  • країни-сусіди України – 97%
  • материки та їх розташування – 73%
  • океани та їх розташування – 80%.
Програма розроблялася таким чином, щоб врахувати вікові особливості учнів, і не лише зберегти, а й збільшити їх інтерес до навчання. Доля подарувала нам і нашим учням цей чудовий проект, і тому хочеться, щоб зусилля педагогів початкової школи не були марними, щоб діти мали змогу продовжити навчання за проектом і в старшій школі. І тут певну стурбованість викликає навіть не кадровий потенціал, а матеріально- технічна забезпеченість навчальних кабінетів. Але маємо надію, що зможемо вирішити і ці питання.

В нашій школі у проект «Інтелект України» закохані всі його учасники: вчителі – тому що він дає їм змогу працювати на сучасному рівні, навчає новому та економить час  на пошуки матеріалів для уроку, учні – тому що їм цікаво на уроках і вони отримують задоволення від процесу навчання, і батьки – тому що їм не потрібно умовляти своїх дітей іти до школи!
Категорія: СЗШ №20 | Додав: SEP (02.02.2017)
Переглядів: 1345 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar