Готуємось до ДПА, ЗНО

ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНИЙ ЛИСТ департаменту з гуманітарних питань міської ради від 10.01.2019 "Про порядок реєстрації випускників закладів  загальної середньої освіти на ЗНО-2019"

ВИЗНАЧЕНО ТЕРМІНИ ПРОВЕДЕННЯ ЗНО-2019

Наказом Міністерства освіти і науки України від 28 вересня 2018 року № 1036 затверджено календарний план підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року.

Відповідно до наказу реєстрація осіб для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 5 лютого до 25 березня 2019 року. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО до 18 березня 2019 року.

Звертаємо увагу на те, що додаткового періоду для перереєстрації учасників зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року не передбачено. Тож змінювати реєстраційні дані можна буде тільки до 25 березня 2019 року.

До 30 квітня 2019 року зареєстровані учасники зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань.

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання почнеться:

21 травня тестуванням з математики,  з української мови і літератури - 23 травня, з іспанської, німецької, французької мов — 27 травня, з англійської мови — 28 травня, з фізики — 30 травня, з історії України — 4 червня, з біології — 6 червня, з географії — 11 червня,  13 червня тестуванням з хімії.


ГРАФІК ПРОВЕДЕННЯ ЗНО – 2019

 
МАТЕМАТИКА 21 травня
УКРАЇНСЬКА МОВА І ЛІТЕРАТУРА 23 травня
НІМЕЦЬКА, ФРАНЦУЗЬКА МОВИ 27 травня
АНГЛІЙСЬКА МОВА 28 травня
ФІЗИКА 30 травня
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ 04 червня
БІОЛОГІЯ 06 червня
ГЕОГРАФІЯ 11 червня
ХІМІЯ 13 червня
За матеріалами УЦОЯО

Що може змінитися в ЗНО 2019 року?

Навіть самі незначні зміни в процедурі ЗНО можуть стати неприємним сюрпризом, якщо ви дізнаєтеся про них надто пізно. Що вже говорити про кардинальні зміни, які ініціює головне екзаменаційне відомство України! Звичайно, робити висновки про конкретні інновації ми будемо на початку нового навчального року, коли комісії затвердять усі положення та інструкції, після чого їх опублікують на офіційному сайті ЗНО.

1. Зменшення строків для вступу

Дане нововведення ще проходить стадію обговорення. Справа в тому, що раніше сертифікатами можна було користуватися протягом трьох років — наприклад, якщо ви здавали ЗНО в 2016 році, то могли розраховувати на отриманий бал в 2016, 2017 і 2018 році. Пізніше сертифікати з ынознмних  мов були зроблені однорічними. З 2018 року вони діють у скороченому режимі, оскільки в цьому освітньому періоді була кардинально змінена процедура сертифікації іноземних мов.

Одні виступають за те, щоб з 2019 року всі сертифікати стали річними. Інші говорять, що після остаточного затвердження структури і змісту квитків для екзаменаційної сесії можна буде знову зробити всі сертифікати багаторазовими, щоб мати можливість вступати без повторних випробувань була у тих, хто, наприклад, пропустив рік з-за хвороби або вирішив після іспитів відслужити в армії.

2. Адаптація ЗНО для дітей-інвалідів по зору

З 2019 року квитки для слабозорих почнуть публікувати шрифтом Брайля. 

3. Дворівневий іспит з іноземної мови

Вже з 2018 року учням належить здавати французька, англійська, іспанська та німецька мови на підставі нового екзаменаційного підходу – тепер квиток буде включати завдання двох рівнів складності (В1 і В2 за загальноєвропейської класифікації). академічного і профільного рівнів.

Інновації в сфері іноземних мов назрівали вже давно – ще в 2017 році випускникам кількох шкіл Київської, Одеської та Львівської областей було запропоновано пройти пробний тест, на підставі якого Центр оцінювання знань зробив висновки про доцільність поширення такої практики на всю територію України. Ще одне нововведення в даному ЗНО – включення до квиток частини з аудіюванням (тобто перевіркою того, наскільки випускники успішно оволоділи навичками розуміння іноземної мови на слух).

Також у ЗМІ є інформація про те, що вже до 2019 року ЗНО з іноземних мов може увійти в число обов'язкових для всіх випускників. Зараз його складають тільки ті, хто навчався в профільному класі (у цьому разі відмітка йде в колонку госаттестации у випускних шкільних документах), а також школярі, яким для вступу на обрану спеціальність потрібен сертифікат з балами з іноземним мовам.

4. Скасування ЗНО з російської мови

5. Мінімальний прохідний бал

Нагадаємо, що ще пару років тому не здати ЗНО було просто неможливо – сертифікати видавали абсолютно всім, хто з'явився на цей вид підсумкової атестації. Новий підхід передбачає, що учень повинен набрати хоча б якийсь мінімум балів, щоб отримати відмітку на рівні «задовільно». На сьогоднішній день мінімальні бали з дисциплін ЗНО виглядають так:

 • українська мова та література – 24 тестових бали з 104; (23 %)
 • історія України – 27 тестових балів з 94; (28,7 %)
 • математика – 11 тестових балів з 62; (18 %)
 • біологія – 23 тестових бали з 76; (30%)
 • географія – 27 тестових балів з 92; (29 %)
 • хімія і фізика – мінімум 17 тестових балів з 80; (21 %)
 • англійська, французька, іспанська, німецька мови – 14 балів з 56 можливих. (25 %)
6. Можливість перевірити знання на пробному тестуванні

Вартість написання пробних тестів ЗНО з кожним роком стає все вище.
 
Щорічно вартість участі у пробних тестах трохи підвищується. Наприклад, якщо в 2017 році можна було здавати пробне ЗНО, заплативши внесок у розмірі 120 гривень, то в 2018 він склав 129-137 гривень. Ціна демо-ЗНО залежить від регіону проживання випускників. Наприклад, менше платять одинадцятикласники з освітніх установ таких областей як Житомирська, Сумська, Полтавська, Хмельницька, Харківська та Вінницька, а підвищена вартість затверджена для Одеської, Дніпропетровської та Київської областей. 

Виходячи з практики минулих років, це збільшення може виразитися 10-20 гривнями. Запис на демо-тести зазвичай починається з 10 січня і закінчується останнім січневим днем, а самі пробні ЗНО проходять за півтора місяці до дати, на яку призначений основний іспит. 

Предмети ЗНО-2019

Розмова про інновації в квитках можна буде вести тільки після чергової сесії ЗНО. Вивчивши роботи випускників 2017/2018 року, комісія зможе зробити висновки про необхідність додаткових правок і змін. Поки можна сказати, що останні роки стали періодом відносного «затишшя» — квитки з предметів, по більшій частині, вже є відпрацьованими, так що революційні зміни в їх структурі відбуваються досить рідко. Для загального розуміння ситуації коротко проаналізуємо квитки останнього зразка.

ЗНО з української мови та літератури

Екзаменаційна робота, як і раніше, включає 58 завдань, для вирішення яких відводиться 180 хвилин. Всі завдання розподілені на три частини:

 • частина 1 – завдання, що перевіряють знання і навички з української мови (їх 33);
 • частина 2 – завдання з цього розділу перевірять, наскільки добре учень знає українську літературу (їх 24);
 • частина 3 – в даному розділі випускнику належить написати твір.

Частина завдань (а саме– №1-№23 №29-№33 та №58) є особливо важливою, оскільки бали за неї переводяться до позначки для підсумкового шкільного атестата.

ЗНО з математики

Іспит триває 180 хвилин, протягом яких доведеться поламати голову над 33 завданнями. Вони можуть бути досить простими – у вигляді невеликих тестових завдань з варіантами відповіді, завдань на встановлення відповідності між двома наборами елементів або записом короткої відповіді. Останні три завдання – найскладніші. Їх потрібно максимально детально розписати, аргументувавши хід рішення, накресливши графік або побудувавши геометричну фігуру. Зверніть увагу, що задачки №1-№28 та №31-№32 особливо важливі – сума балів за них перекладається і фіксується у вигляді оцінки в шкільному атестаті. Бали, отримані за тестування, впливатимуть на оцінки в атестаті.

ЗНО з історії

Один з найбільш об'ємних квитків серед усіх предметних ЗНО – в ньому міститься цілих 60 завдань! Тести пропорційно розподілені на дві частини (по 30 штук), одна з яких присвячена історії України від початку 20-го століття і по наші дні, а друга – історичним подіям з найдавніших часів і до кінця 19-го століття. При цьому потрібно відзначити, що часу на історію відводиться не так уже й багато – всього 150 хвилин. Завдання №1-№23 №24-№26 та №27-№30 мають окрему цінність – на підставі балів, отриманих за ці питання, учням виставлять підсумкові оцінки в атестатах.

ЗНО з фізики

У цьому квитку містяться всього 34 тесту та завдання, на які виділено 180 хвилин. Даний іспит передбачає три види завдань:

 • тести з єдиним вірним відповіддю;
 • робота з логічними парами;
 • завдання, які потрібно буде коротко розписати, щоб дати вірну відповідь.

Підсумки тесту є не тільки підставою видачі сертифікатів для вступу, але і переводяться у 12-ти бальну шкалу для атестаційної позначки.

ЗНО по біології

Біологічний тест включає 50 завдань, причому вирішувати їх потрібно встигнути за 120 хвилин. Втім, завдання в цьому ЗНО не надто складні, деякі з них представлені простими тестами з єдиним вірним відповіддю, інші полягають у створенні зв'язків між двома колонками елементів, а остання частина передбачає вибір трьох відповідей з наданих варіантів. Весь тест враховується як в сертифікаційних балах, так і при виставленні оцінки для шкільного атестата.

ЗНО з географії

Учні, які обрали для себе цей предмет, повинні будуть впоратися з 58 тестами за 150 хвилин. Усі завдання представлені у вигляді тестів з одним або трьома відповідями з запропонованого переліку, або з логічними задачками парами і короткою відповіддю. Всі бали переводяться в дві шкали – по одній виставляється бал ЗНО, а з іншого – оцінка за 12-ти бальною системою для атестата.

ЗНО з іноземних мов

У 2019 році українським школярам потрібно не тільки читати і писати іноземною мовою, але і сприймати його на слух в частині аудіювання
Цей іспит безліч разів зазнавав змін, тому вам варто уважно вивчити його структуру та зміст. ЗНО нового зразка складається з чотирьох частин, кожна з яких перевірить певні мовні навички та вміння. Основними елементами екзаменаційної роботи є:

 • Аудіювання – недавня інновація від Центру вимірювання якості знань, яка доставить одинадцятикласникам чимало складнощів. На жаль, мало в якій школі вчать сприймати іноземну мову на слух. Учнів звичайних шкіл, досить буде показати, чи можуть вони вибрати з усього аудиофрагмента потрібні відомості — наприклад, оцінивши правильність тверджень. А ось представникам лінгвістичних класів доведеться показати набагато більше навичок – на слух необхідно сприймати не просто зміст тексту, але й окремі факти у вигляді імен, назв річок, озер, міст, дат, інструкцій і т. д. При цьому розробники тестів включили в них досить різноманітну тематику – від сім'ї, хобі, професій і відпочинку до подорожей, свят, туризму і навіть ролі України у світовому співтоваристві;
 • Читання – одинадцятикласникам, які вчили іноземну мову в рамках шкільної програми, потрібно буде показати, наскільки добре вони вміють шукати інформацію і розуміти зміст прочитаних фрагментів. Лінгвістичні класи продемонструють, наскільки успішно їх навчили розуміти контекст і загальну ідею тексту. Тут учням запропонують попрацювати з газетними статтями, особистим листуванням, рецептами і навіть інструкціями, які зазвичай друкують на упаковці товарів;
 • Навички застосування іноземного мови – у цій частині квитка випускники попрацюють з текстами (до 450 слів для звичайних школярів, до 550 – для профільних класів), показавши навички аналітичного розбору;
 • Лист – всього один, але зате дуже непросте завдання, в якому потрібно буде заповнити анкету, написати лист або запрошення (для звичайних школярів), а для випускників-лінгвістів ця задача ускладнюється вимогою писати докладно, підкріплюючи свої слова фактами та аргументами.
 • Звертаємо вашу увагу, що в новому ЗНО завдань набагато більше, ніж було в старих варіантах – 59 замість 43-х. У атестаційної позначці враховуються бали за завдання №1–№32 та №49–№59.

Подача сертифікатів у ВНЗ

Як вже було сказано, сертифікати ЗНО потрібні для вступу в інститут чи університет. Будьте уважні — в 2018 році в черговий раз скоротиться кількість заяв, які можна подати до ВУЗУ! Якщо у 2017 році в правилах вступу фігурувала цифра 9 то в 2018 році Міністерство освіти дозволило абітурієнтам подавати тільки 7 заяв, вибравши 4 спеціальності.
 

Не виключено, що в 2019 році відбудеться чергова хвиля скорочень. Можливість писати багато заяв призводить до того, що пропадають бюджетні місця – зараз вони розподіляються адресно кожному з абітурієнтів, хто має вищі позиції в загальному рейтингу.
Втім, ця новина стосується лише тих, хто претендує на бюджет – контрактники можуть писати і більше заяв. Всі документи тепер приймаються ВУЗами тільки в електронному форматі – особистої присутності в приймальній комісії від вас не вимагається.

За матеріалами УЦОЯО , вересень 2018


ДПА У ФОРМІ ЗНО в 2018-2019 н.р.

У 2019 році як оцінки за ДПА для випускників старшої школи закладів загальної середньої освіти буде зараховано результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох навчальних предметів (наказ Міністерства освіти і науки України від 22 серпня № 931«Деякі питання проведення в 2019 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти»):

1) українська мова і література (українська мова);

2) математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) – за вибором випускника;

3) навчальний предмет за вибором випускника (математика, історія України, англійська, іспанська, німецька, французька, мови, біологія, географія, фізика, хімія).

Звертаємо увагу, що для проходження ДПА можна обрати й математику, й історію України.

У разі проходження ДПА у формі ЗНО з іноземної мови, випускники старшої школи закладів загальної середньої освіти, які вивчали цю іноземну мову:

 • на рівні стандарту або академічному рівні, отримують оцінку за державну підсумкову атестацію за результатами виконання завдань 1–32 і 49–59 (43 завдання);
 • на профільному рівні, отримують оцінку за державну підсумкову атестацію за результатами виконання усіх завдань тесту (59 завдань).

Також у 2019 році ДПА у формі ЗНО з української мови і літератури (українська мова), математики або історії України (період ХХ – початок ХХІ століття) проходитимуть учні (слухачі, студенти) закладів профейсної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2019 році здобудуть повну загальну середню освіту.

Як оцінки за ДПА буде зараховано результати виконання всіх завдань сертифікаційної роботи або частини з них (залежно від навчального предмета).

У 2017, 2018 роках як оцінки за ДПА зараховували результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох навчальних предметів: українська мова і література (частина з української мови); математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття); навчальний предмет за вибором випускника (математика, історія України, англійська, іспанська, німецька, російська, французька, мови, біологія, географія, фізика, хімія).

За матеріалами УЦОЯО


27 вересня відбулася Колегія Міністерства освіти і науки України (далі — Колегія), на якій було розглянуто питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання. За її підсумками прийнято кілька рішень.

Зокрема, починаючи з 2021 року проходження державної підсумкової атестації з математики стане обов’язковим для випускників закладів загальної середньої освіти. Державна підсумкова атестація передбачатиме виконання завдань двох рівнів складності: стандарту та профільного.

Не пізніше жовтня 2019 року Український центр оцінювання якості освіти опублікує для загального ознайомлення демонстраційні зразки завдань із математики.

Рішенням Колегії було також визначено, що починаючи з 2021 року, підтвердженням факту здобуття особою повної загальної середньої освіти є успішне проходження нею державної підсумкової атестації.Нормативно-правове забезпечення ЗНО та ДПА 2018 року